Πετρίδειο Ίδρυμα Πολιτιστικός Σύλλογος Ευαγόρας Παλληκαρίδης
Moυσικοχορευτική εκδήλωση με τίτλο «τραγουδώντας την ιστορία του πολιτισμού» διοργανώνει την Τρίτη 28 Μαϊου το Πετρίδειο Ίδρυμα σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ευαγόρα Παλληκαρίδη στο Μαρκίδειο Θέατρο στις 19:30.
Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο των 30χρονων πολιτιστικής προσφοράς του Πετριδείου Ιδρύματος.
Η μουσικοχορευτική εκδήλωση σύμφωνα με τον αντιπρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου Ευαγόρας Παλληκαρίδης Γιώργος Πίτρος εστιάζεται στην ιστορία του Ελληνικού Έθνους, του Ελληνισμού μέχρι σήμερα και έχει χωριστεί σε είκοσι βασικές ιστορικές περιόδους και έχουν συνδεθεί με ελληνικά τραγούδια , τραγούδια του ελληνικού πενταγράμμου, γνωστά τραγούδια, τα οποία αναφέρονται σ’ αυτές τις περιόδους.
Όπως ανέφερε την καλλιτεχνική Διεύθυνση έχει αναλάβει ο Νικόλας Μαυρέσης. Τραγουδούν ο Φίλιππος Κτενάς, Χρίστος Ανδρέου και Έλενα Γιαννακού με 7μελές σχήμα μουσικών. Συμμετέχει επίσης η χορωδία του Πολιτιστικού Συλλόγου “Ευαγόρας Παλληκαρίδης”, υπό τη διεύθυνση του μαέστρου Ζαχαρία Ευαγγέλου. Στον χορό ο Λαογραφικός Όμιλος “ΑΦΡΟΔΙΤΗ” Γεροσκήπου και στην Παραγωγή: GP “3.14” Events & Productions. Συγκεκριμένα είπε ο κ. Πίτρος θα προβληθεί οπτικοακουστικό υλικό το οποίο θα αναφέρεται σε συγκεκριμένες ιστορικές περιόδους. Οι ενδιαφερόμενοι για πληροφορίες μπορού να επικοινωνήσουν με στα τηλέφωνα ;99424062 και 99613460.
Εξάλλου ο πρόεδρος του Πετριδείου Ιδρύματος Μιχάλης Μαραθεύτης αναφέρθηκε στην προσφορά του ζεύγους Μαρίας και Χριστόδουλου Πετρίδη, αλλά και στις δράσεις του Πετριδείου Ιδρύματος, στο πλαίσιο των 30χρονων μέχρι τα τέλη Ιουνίου.
Συγκεκριμένα είπε, στις 31.5.24 , καθώς 1.6.24 και 2.6.24 διοργανώνεται η εκδήλωση Ksoporti Art Weekend στο πλαίσιο της οποίας δίδεται η ευκαιρία στο κοινό να επισκεφτεί τους καλλιτέχνες της Πάφου στα ατελιέ τους και να συνομιλήσει μαζί τους. Επί τούτου συνέχισε ο κ. Μαραθεύτης, θα χρησιμοποιηθεί ο χώρος της Δημοτικής Πινακοθήκης και το Χάνι του Ιμπραήμ.
Επίσης το Σαββατοκύριακο 1η και 2η του Ιούνη θα πραγματοποιηθεί στο Πολυχώρο Πολιτισμού στην Παλιά Ηλεκτρική έκθεση βιβλίου αλλά και η τελετή απονομής των Βραβείων του 9ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Χριστόδουλος και Μαρίας Πετρίδη στο Πολιτιστικό Χώρο Παλαιάς Ηλεκτρικής.
Γραφείο Τύπου Πετριδείου Ιδρύματος