Η Επαρχιακή Επιτροπή του ΑΚΕΛ Πάφου σε συνεργασία με το Παγκύπριο Συμβούλιο Ειρήνης, με την ευκαιρία της επετείου της 9η Μαΐου, απότεισαν σήμερα φόρο τιμής σε όλους τους λαούς , τα κινήματα και τους ανθρώπους του κόσμου που συνασπίστηκαν απέναντι στον χιτλεροφασιμό.
Σελίδα τιμής για την Αριστερά και το λαό της Κύπρου αποτελεί η ιστορική έκκληση της Κ.Ε του ΑΚΕΛ της 16ης Ιουνίου 1943, για εθελοντική στράτευση , στην οποία ανταποκρίθηκαν εκατοντάδες Κύπριοι.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/05/345587140_1623902978128128_3540066631649286757_n-1024x768.jpg)
Στα πλαίσια της κατάθεσης στεφάνων, ο τέως Πρόεδρος του Παγκυπρίου Συμβουλίου Ειρήνης, Δρ. Στέλιος Σοφόκλη, ανέγνωσε ομιλία.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/05/346072929_643542067610973_8679572558220798101_n-768x1024.jpg)