Ακόμα μια μεγάλη επιτυχία για την Πάφο επί δημαρχίας του Φαίδωνα Φαίδωνος. Η πόλη είναι και επίσημα η Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Έξυπνου Τουρισμού για το 2023.
Ο Δήμαρχος ανήρτησε πριν από λίγο σχετική ανακοίνωση:
«Σημαντική ανακοίνωση!!! Η πόλη της Πάφου είναι και επίσημα η Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Έξυπνου Τουρισμού για το 2023 !!! Η ανακήρυξη της έγινε απόψε στις 7.20 στις Βρυξέλες! Μπράβο στο Νάσο Χατζηγεωργίου της ΕΤΑΠ και στον Ζήνωνα Ζήνωνος του Δήμου Πάφου που είναι εκεί και έδωσαν την μάχη. Συγχαρητήρια και σε όλους εδώ που συνέβαλαν στην προετοιμασία. Θα ακολουθήσει αύριο ανακοίνωση και δημοσιογραφική διάσκεψη την Παρασκευή! Είμαστε περήφανοι!»