Τον διορισμό της Βαλεντίνας Γεωργιάδου στη θέση του Χρηματοοικονομικού Επιτρόπου ενέκρινε κατά τη συνεδρία του το Υπουργικό Συμβούλιο. Η θητεία της κ. Γεωργιάδου θα είναι πενταετής και δύναται να ανανεωθεί ακόμη μία πενταετία.
Η κ. Γεωργιάδου κατείχε μέχρι πρότινος τη θέση του Βοηθού Χρηματοοικονομικού Επιτρόπου και ασκούσε καθήκοντα επικεφαλής, εφόσον η θέση του Χρηματοοικονομικού Επιτρόπου παρέμενε κενή από την 1η Ιουλίου, μετά την αποχώρηση του Παύλου Ιωάννου.
Αξίζει να σημειωθεί πως η κ. Γεωργιάδου θα είναι πλέον επικεφαλής του νέου Ενιαίου Φορέα Εξώδικης Επίλυσης Διαφορών Χρηματοοικονομικής Φύσης, ο οποίος μετά τη θέσπιση του νέου πλαισίου για τις εκποιήσεις θα διαθέτει διευρυμένες αρμοδιότητες.