Εκδήλωση διαμαρτυρίας οργανώνουν οι κάτοικοι της κοινότητας Κισσόνεργα οι οποιοι διαμαρτύρονται για την ένταξη τους στο Δήμο Ακάμα.
Οι κάτοικοι δηλώνουν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν την ένταξη τους και ζητούν να ενταχθούν στο σύμπλεγμα των γειτονικών κοινοτήτων Έμπα Χλώρακα και Λέμπα.
Με ανακοίνωση του ο υποψήφιος Αντιδήμαρχος Γιάννης Μωυσής καλεί τους κατοικούς να προσέλθουν στη διαμαρτυρία που θα πραγματοποιεί το Σάββατο 27 Ιανουαρίου στις 11 το πρωί στην περιοχή των Ποτιμων.
Αυτούσια η ανακοίνωση του:
Αγαπητοί φίλοι και φίλες.
Με την ανάρτηση μου αυτή σας καλώ όλους να εκφράσουμε την αντίθεση μας σε μια αδικία που διεπράχθη εις βάρος της κοινότητάς μας, με την οποία διαφωνεί και διαμαρτύρεται ολόκληρη η Κισσονεργίτικη κοινωνία.
Η ένταξη της κοινότητάς μας στο Δήμο Ακάμα θεωρούμε ότι είναι άδικη και η απόφαση ελήφθη εξαιτίας πολιτικών συναλλαγών.
Η Κοινότητα μας δεν έχει καμία σχέση με το Δήμο Ακάμα και τις κοινότητες που τον αποτελούν, ενώ αντιθέτως μας συνδέουν στενοί δεσμοί με τις όμορες κοινότητες Χλώρακα, Έμπα και Λέμπα , με τις οποίες πρέπει να διεκδικήσουμε δυναμικά την ενσωμάτωση μας.
Η κοινότητάς μας με την ενσωμάτωση της στο Δήμο Ακάμα θα καταντήσει ο φτωχός συγγενής της περιοχής αν και διαθέτει τις μεγαλύτερες προοπτικές με την επικείμενη ανάπτυξη του παραλιακού μετώπου των Ποτίμων.
Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ποιο είναι το συμφέρον μας και να αγωνιστούμε για το καλό της Κισσονεργίτικης κοινωνίας και αν χρειαστεί να προχωρήσουμε και σε δυναμικές κινητοποιήσεις.
Γιάννης Μωϋσής
Υποψήφιος Αντιδήμαρχος Κισσονεργας
Ημερομηνία διαμαρτυρίας 27/01/2024 η ώρα 11:00 πμ στα ΠΟΤΙΜΑ.