Η Χερσόνησος του Ακαμα και ο Ακαμας δεν είναι σημαία για να την θυμόμαστε οπότε έχουμε ανάγκη να δηλώσουμε το ενδιαφέρον μας για την προστασία του Περιβάλλοντος και να επενθυμιζουμε την ύπαρξη μας.
Κσι αναφερόμαστε στους εκάστοτε Υπουργους Γεωργίας και στο Κίνημα Οικολογων αλλά και την Κυβέρνηση Χριστοδουλιδη και τον ίδιο τον Προεδρο της Δημοκρατίας.
Η Χερσόνησος του Ακαμα εκτός από την φύση την βιοποικιλοτητα και τα 135 τετραγωνικά χιλιόμετρα χαλιτικης γης Κρατικού Δάσους αλλα και 25 τετραγωνικά χιλιόμετρα ιδιωτικης γης και άλλες 3500 σκάλες ιδιωτικής γης εντός του Εθνικού Δασικού Πάρκου, υπάρχουν και τα χωριά του Ακαμα , οι κάτοικοι και οι ιδιοκτήτες γης .
Για τα χωριά, τις Κοινότητες Ακαμα και τους ιδιοκτήτες γης οι οποίοι εξακολουθούν για 35 χρονια να είναι στον αναπνευστήρα όπως και για τους ιδιοκτήτες γης οι οποίοι έχουν απολέσει την περιουσία τους λογω ένταξης της σε Ζώνες προστασίας με μηδενικά αναπτυξιακά δικαιώματα ενώ πριν το 1989 είχαν και συντελεστές δόμησης κσι αναπτυξιακά δικαιώματα δεν μιλά κανένας Υπουργός ητε Γεωργίας η Εσωτερικών κανένας Επίτροπος Περιβάλλοντος και οι Οικολόγοι.
Αν νομίζει αυτή η Κυβέρνηση και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ότι το θέμα αποζημιώσεων για τους επηρεαζομενους Ιδιοκτήτες έχει κλείσει, πλανονται πλάνη οικτρά.
Να τονίσουμε ότι το Νέο Τοπικο Σχέδιο Ακαμα που έχει ήδη μπει σε εφαρμογή από την 1η Σεπτεμβρίου μπορεί να δίνει ελπίδες για αειφορο ανάπτυξη εκεί όπου το επιτρέπουν οι Ζώνες ανάπτυξης, αλλά το θέμα της μεμονωμενης κατοικίας και το θέμα μη ύπαρξης δρόμων ακόμη και σε Ζώνες ανάπτυξης περιορίζουν τις αναπτύξεις σε τέτοιο βαθμό που πολύ περιορισμένη μπορεί να υπάρξει ακόμη κσι με το Νέο Τοπικό Σχέδιο Ακαμα.
Το δε θέμα με το ΕΘΝΙΚΟ ΔΑΣΙΚΌ ΠΑΡΚΟ έχει καταντήσει γεφύρι της Άρτας στα χέρια της Κυβέρνησης και των Υπηρεσιών του Κράτους με τα οποία λάθη έχουν γίνει, ενώ οι Περιβαλλοντικες οργανώσεις εκμεταλλευομενοι την όλη περιρεουσα ζητούν να γίνουν αλλαγές στο Διαχειριστικό σχέδιο του Ακαμα με αποτέλεσμα η ολοκλήρωση του Εθνικού Δασικού Πάρκου να μην γνωρίζει καμια υπηρεσία ποτέ θα γίνει.
Τονιζουμε ότι οι Κοινότητες του Ακαμα έχουν επενδύσει στην λειτουργία του Εθνικού Δασικού Πάρκου το οποίο υποτίθεται θα αναζωογόνησει τα χωριά του Ακαμα και θα προσφέρει ένα έργο τουριστικής και όχι μόνο υποδομής για να μπορούν οι χιλιάδες επισκέπτες να το επισκέπτονται με ασφάλεια ( 5 νεκροί σε 3 χρπνια ) σε ένα οδικό δίκτυο με σωστές προδιαγραφές ανεξάρτητα αν είναι 5 μέτρα ή 10 μέτρα πλάτος, με χωμάτινη επιφάνεια η άσφαλτο.
Το Εθνικο Δασικό Πάρκο επίσης θα είναι επίσης η βάση της προστασίας του Δάσους και βιοποικιλοτητας και για αυτό θα έπρεπε να σχεδιαστεί από εμπειρογνωμονες με εμπειρία στα Εθνικα Δασικά Πάρκα στην ΕΕ και όχι από γραφεία που συνεργάζονται με Οικολόγους και Περιβαλλοντικες οργανώσεις και Τμηματα των Υπουργείων χρεώνοντας τον Κυπριο Φορολογουμενο εκατομμύρια ευρώ.
Ως Σύνδεσμος Ιδιοκτητών Γης είχαμε εισηγηθεί προς το Υπουργείο Γεωργίας όταν συζητούσαν το Εθνικο Διαχειριστικό Σχέδιο Ακαμα να υπήρχαν μόνο 4 εισοδοι προς το Εθνικο Δασικό Πάρκο, από Πεγεια , από Δρουσια από Νέο Χωριό και Λουτρά Αφροδίτης, όπως το προσωπικό που θα είχαν ρόλο Rangers ,να ήταν νέοι από τις Κοινότητες Ακαμα , Να απαγορευόταν η είσοδος σε όλους το οδικό δίκτυο σε τετρατροχες και γουρούνες ( να γινόταν μια πίστα σε ειδικό χώρο που δεν θα επηρέαζε την βλάστηση και δεντρα ).
Το κυνήγι να περιοριστεί μόνο σε κάποιες περιοχές μακρυά από τα μονοπάτια της Φύσης εντός του Εθνικού Δασικού Πάρκου.
Σε ιδιωτικές περιουσίες εντός του Εθνικού Δασικού Πάρκου να γινόταν κάποιες αναπτύξεις με πέτρα της περιοχής για υπηρεσίες και εξυπηρέτηση των επισκεπτών ( εφόσον η Κυβέρνηση δεν θα προχωρούσε με ανταλλαγή και αποζημίωση).
Όπως και ασφαλτοστρωση για να μπορεί το οδικό δίκτυο να εξυπηρετεί κσι τα μικρά ιδιωτικά οχήματα η να γίνουν πάρκινγκ έξω από τα χωριά του Ακαμα και ηλεκτρικά λεωφορεία να μεταφέρουν τους επισκέπτες στους χώρους με τα μονοπάτια της Φύσης, βοηθώντας έτσι την αναζωογόνηση των χωριών και να γίνει σωστός αγροτουρισμος με κίνητρα για να υπάρξουν αρκετές μονάδες για διανυκτέρευσης για όσους επισκέπτες θέλουν να μείνουν στην περιοχή.
Τα δε έσοδα από το Εθνικο Δασικό Πάρκο Μετά το κόστος για λειτουργία του να πηγαίνουν σε όλες τις Κοινότητες Ακαμα για την διαχείριση των έργων που έγιναν εκεί ( μουσεία κλπ ).
Δυστυχώς οι εισηγήσεις μας δεν έγιναν ποτέ αποδέκτες ούτε καν συζητήθηκαν μαζί μας κσι τώρα οι ίδιοι οι Οικολόγοι και Περιβαλλοντικες οργανώσεις που αποδείχτηκαν τις προτάσεις του μελετητή της Κυβέρνησης ζητούν αλλαγές και το Πάρκο να πάει στις καλενδες …..
Οσο αφορά τα αντισταθμιστικα, θέση μας ως Σύνδεσμος Ιδιοκτητών γης αλλά και των Κοινοτήτων είναι ότι είναι απλώς στάχτη στα μάτια μας , χωρίς το.οποιο σοβαρό αντίκρισμα.
Το ποσο της εκταρικης επιδότησης 90 ευρώ για όσων οι περιουσίες είναι σε Ζώνες Νατουρα με μηδενική ανάπτυξη και πλαφόν 6000 ευρώ είναι εξευτελιστικο και δεν γίνεται αποδεκτό από τους ιδιοκτήτες γης , όπως και το θέμα των.δρομων όπου το Κράτος θα περιοριστεί στον Σχεδιασμό (.δεν έχουν καν αρχίσει) και θα έπρεπε τουλάχιστον όλοι οι κεντρικοί οδικόι άξονες σε όλες τις ζώνες ανάπτυξης οικιστικες παραθεριστικες Τουριστικές να κατασκευαστουν από το Κράτος όπως και η ρύθμιση οδικού δικτύου για όλα τα τεμάχια που περιλαμβάνονται σε Ζώνες ανάπτυξης, και όλα αυτά για τα 35 χρονια που στέρησαν την οποία ανάπτυξη στις Κοινότητες.
Όσο αφορά τα άλλα αντισταθμιστικα που αφορούν τις ίδιες τις Κοινότητες τα χαιρετίζουμε όπως και τη δημιουργία Συντονιστικου Φορέα ( Να γίνει με ανοικτό διαγωνισμό υπηρεσιών με τα σωστά κριτήρια) και με διαφάνεια.
Τέλος θέλουμε να δηλώσουμε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχει να κάνει με την αποζημίωση των επηρεαζομενων ιδιοκτητών γης των οποίων οι περιουσίες έχουν ενταχθεί σε Ζώνες προστασίας και μηδενικής ανάπτυξης από το 1989 αποφεύγει και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και οι Υπουργοί αλλά και οι Περιβαλλοντικες οργανώσεις να αναφερθούν όπως ο διάβολος το λιβάνι.
Εμείς τους λέμε ότι θα το βρούμε ως πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας μπροστά μας εφόσον το Κυπριακό Σύνταγμα και το άρθρο 23 του Συνταγματος το κατοχυρώνει και το προστατεύει.
Η Κυβέρνηση θα έπρεπε σε πλαίσια διαλόγου να προσπαθούσε να εξευρεθεί επίλυση του θέματος γιατί με τις αγωγές εναντίον της Κυβέρνησης θα αναγκαστεί κάποτε να πληρώσει από τα ταμεία της δεκάδες εκατομμύρια ευρώ σε αποζημιώσεις.
Ως Σύνδεσμος Ιδιοκτητών γης Ακαμα παντοτε είμαστε επικοδομητικοι και σε πλαίσια διαλόγου προσπαθούμε να βρούμε ολιστικής λύσεις, και το θέμα Ακαμας για μας και τις Κοινότητες Ακαμα και τους κατοίκους είναι θέμα επιβίωσης.
35 Χρόνια είναι πολλά και θα πρέπει επιτέλους ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και οι αρμόδιοι Υπουργοί να ενσκύψουν στην ορθή και δίκαιη ολιστική επίλυση για να μπορέσει όντως η Χερσόνησος Ακαμα να αποτελεί το διαμάντι της πατρίδας μας …..
Για ΔΣ
Σύνδεσμος Ιδιοκτητών Γης Ακαμα
Σαββας Χατζημηνας
Πρόεδρος ΔΣ