Δεν θα ανεχτούμε την προσπάθεια υπονόμευσης του δημόσιου χαρακτήρα του Οργανισμού Τηλεπικοινωνιών της CYTA δήλωσε στους δημοσιογράφους ο Άριστος Αριστοδήμου Τεχνικός επόπτης στην CYTA στο πλαίσιο της δίωρης προειδοποιητικής στάσης εργασίας από τις 8 -10 με την συμμετοχή όλου του προσωπικού της CYTA, μόνιμου, ωρομίσθιου και θυγατρικού της CYTA.
Η στάση εργασίας έρχεται ως αντίδραση στην πρόταση του Οργανισμού για το μέλλον του προσωπικού ανέφερε ο κ. Αριστοδήμου σημειώνοντας πως όλο το προσωπικό είναι συγκεντρωμένο στην Πάφο αλλά και στις άλλες πόλεις όπως στη Λευκωσία, Λεμεσό, Λάρνακα και στο Παραλίμνι.
Επιπρόσθετα ανέφερε πως το προσωπικό του Οργανισμού και οι συνδικαλιστικές οργανώσεις μετά την τελευταία πρόταση της διεύθυνσης αντιδρούν σε σχέση με την μετεξέλιξη του Οργανισμού, προσθέτοντας πως διαφαίνεται ότι υπάρχει καταστρατήγιση ορισμένων θεμάτων.
Προσπαθούν συνέχισε, « να δημιουργήσουν θέμα πάνω στον δημόσιο χαρακτήρα της CYTA και γενικά των διάφορων κεκτημένων δικαιωμάτων του προσωπικού της CYTA».
Eπίσης ανέφερε πως «μετά το σχέδιο εθελούσιάς αποχώρησης μόνιμου προσωπικού που εξαγγέλθηκε από 1η Μαϊου 2023 μέχρι με 7 Απριλίου 2024 μεγάλος αριθμός προσωπικού αποχωρεί ενώ η Διεύθυνση δεν αναπλήρωσε αυτό το κενό με νέο προσωπικό δημοσίου δικαίου όπως έπρεπε να κάνει βάση της συμφωνίας».
Επίσης πρόσθεσε, έχει από την 1η Φεβρουαρίου του 2023 βάση αυτή της μετεξέλιξης ήρθαν σε συμφωνία με την Διεύθυνση και το Δ.Σ. , ώστε να δοθούν κάποια προνόμια στο ωρομίσθιο προσωπικό που τελικά δεν δόθηκε τίποτε.
Ενδεικτικά τόνισε πως «υπάρχουν καταγραμμένα αυτά τα συμφωνηθέντα από τον Φεβρουάριο του 2023 και μέχρι τώρα δεν δόθηκε τίποτε στο ωρομίσθιο προσωπικό».
Εμείς είπε ο κ. Αριστοδήμου « σήμερα προχωρήσαμε στην 2ωρη στάση εργασίας για να δείξουμε ότι όλο το προσωπικό είναι ενωμένο δεν θα ανεχτούμε αυτή την προσπάθεια υπονόμευσης του δημόσιου χαρακτήρα του Οργανισμού» , προσθέτοντας παράλληλα πως «η CYTA δεν φοβάται τον ανταγωνισμό είναι 15 – 20 χρόνια στον ανταγωνισμό και τελευταίως συνέχεια βραβεύεται ως ένας από τους καλύτερους οργανισμούς σε όλη την Ευρώπη» .
Θέλουμε ακόμη να δείξουμε ότι μετά από διάφορες αξιολογήσεις, φαίνεται ότι η CYTA στην τελευταία αξιολόγηση του 23 σε σχέση με την εμπιστοσύνη του κόσμου λαμβάνει το 8,45% ενώ άλλοι οργανισμοί ούτε το 6% από το 10%, κατέληξεο κ. Αριστοδήμου.