Εγκαινιάστηκε χτες Κυριακή το Πολυδύναμο Πολιτιστικό Κέντρο Νεότητας «Ευαγόρας Παλληκαρίδης» στην Τσάδα από την Έπαρχο Πάφου Μαίρη Λάμπρου.
Σε χαιρετισμό της η κ. Λάμπρου ανέφερε πως το Κέντρο Νεότητας Τσάδας «Ευαγόρας Παλληκαρίδης»ιδρύθηκε το 1978 και ονομάστηκε έτσι προς τιμή του ήρωα και ποιητή Ευαγόρα Παλληκαρίδη που κατάγεται από την κοινότητα.
Ο ήρωας, είπε η κ.Λάμπρου, που πρέπει να αποτελέσει φωτεινό παράδειγμα για όλους μας γεννήθηκε στην Τσάδα στις 26.2.1938 αγωνίσθηκε κατά τον αγώνα ΕΟΚΑ 55- 59 και απαγχονίσθηκε σε ηλικία μόλις 19 ετών. Το Κέντρο Νεότητας συνέχισε, απαριθμεί περίπου 50 μέλη από 15 μέχρι και 40 χρόνων.
Το κτίριο πρόσθεσε, βρίσκεται σε κοινοτική γή και έγινε ριζική ανακαίνιση του έναντι των 234.000 ευρώ περίπου, πλέον ΦΠΑ, με δαπάνη και ευθύνη του Κοινοτικού Συμβουλίου εφόσον το κτίριο θα χρησιμοποιείται και ως Πολυδύναμο Πολιτιστικό Κέντρο για διάφορες πολιτιστικές ανάγκες της κοινότητας.
Στόχοι του Κέντρου Νεότητας «Ευαγόρας Παλληκαρίδης» είναι η αθλητική ανάπτυξη, η ανάπτυξη περιβαλλοντικής συνείδησης, η προσφορά δημιουργικής απασχόλησης και υγιούς ψυχαγωγίας, η προώθηση αρχών και καλλιέργεια ορθών στάσεων και συμπεριφορών μέσω διαφόρων δραστηριοτήτων, συμπλήρωσε.
Το Κέντρο Νεότητας Τσάδας τόνισε η Έπαρχος Πάφου, διαθέτει δική του ποδοσφαιρική ομάδα, και ομάδα γυμναστικής ζούμπα.
Πρόσθεσε επίσης, πως στις δραστηριότητες του διαλαμβάνεται και η φιλοξενία θεατρικών παραστάσεων, δεντροφυτεύσεις, οργάνωση παραδοσιακών παιχνιδιών, και διαλέξεις.
Επόμενες δράσεις του Κέντρου έχουν σχέση ανέφερε και με φιλανθρωπικές ενέργειες όπως για προσφορά σε συνανθρώπους μας και σε συνεργασία με το Καραϊσκάκειο ίδρυμα και άλλους φορείς.
Τέλος η κ. Λάμπρου συνεχάρη το Κ.Σ. Τσάδας για την προθυμία του να στηρίξει το Κέντρο Νεότητας και ευχήθηκε όπως το Διοικητικό Συμβούλιο του Κέντρου Νεότητας «Ευαγόρας Παλληκαρίδης» να έχει περαιτέρω πρόοδο στις δραστηριότητες του για την υγιή και παραγωγική απασχόληση των νέων και των μελών του, κατέληξε.
Η εκδήλωση περιλάμβανε σύντομους χαιρετισμούς από τον πρόεδρο του Κ.Σ. Τσάδας Παύλου Χ”Νικόλα, από τον πρόεδρο του Κυπριακού Οργανισμού Κέντρων Νεότητας Κυριάκο Τσιουπανή, καθώς και καλλιτεχνικό πρόγραμμα με χριστουγεννιάτικους ύμνους από τη χορωδία του μουσικοδιδάσκαλου Σταύρου Ιωάννου και κόψιμο βασιλόπιτας από τον Μητροπολίτη Πάφου κ.κ. Τυχικό.