Μια πρωτόγνωρη εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν , Παφιτες Αξιωματικοί της Εθνοφυλακής οι οποίοι συμμετείχαν στην εθνική διακλαδική άσκηση μεγάλη κλίμακας «Παρμενίων-23» στον Εβρο.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/10/BC89E9E7-EA51-435B-8EA0-86EED2137A49-768x1024.jpeg)
Η άσκηση περιλάμβανε ναυτικές επιχειρήσειςαπόκτησης και διατήρησης θαλασσίου ελέγχου, αποβατικές επιχειρήσεις, αεροπορική και ναυτικήυποστήριξη αποβατικών επιχειρήσεων, επιχειρήσειςσύζευξης δυνάμεων και εξάλειψης εχθρικούπρογεφυρώματος, ασφάλεια περιοχής καιαντιαεροπορική κάλυψη αυτής και Πτήσεις μηεπανδρωμένων αεροχημάτων (UAVs).
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/10/3DC66F78-3B10-496B-8458-0BC2F7B955EB-1024x768.jpeg)
Με επικεφαλή τον Διοικητή 81 ΤΕΘ Χριστόδουλο Λαζάρου , οι Κύπριοι Αξιωματικοί , Σάββας Παυλικκας , Χρίστος Αριστοδήμου, Σάββας Παπαδημητρης , Χριστακης Μιλτιαδους και Ναπολέων Κυριάκου εκτός από τις εξαίρετες εντυπώσεις που αποκόμισαν απέδειξαν ότι η δύναμη της Κυπριακής Εθνοφυλακής είναι αξιόλογη , τονίζοντας ότι η συνεκπαίδευση με τους Ελλαδιτες συναδέλφους τους πρέπει να συνεχιστεί για την προάσπιση της Πατρίδας .
Την κυπριακή αποστολή συνεχάρη ο Διοικητής της ΧΙΙ Μεραρχίας Αλεξανδρούπολης , Υποστράτηγος Χρήστος Μπακιρτζης στους οποίους απένειμε μετάλλια ως ένδειξη τιμής για την ενεργό συμμετοχή τους στην ΤΑΜΣ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ 2023.
Η συμμετοχή των Κυπρίων Εθνοφυλάκων , τόνισε ο κ. Μπακιρτζης αποδεικνύει έμπρακτα την προσήλωση τους κυριολεκτικά στον «υπέρ βωμών και εστιών» αγώνα για την προάσπιση της Πατρίδος.