Έκθεση φωτογραφίας υπό τον τίτλο Δήμος Ανατολική Πάφου, διοργάνωσε το βράδυ της Τετάρτης ο Δήμος Γεροσκήπου και η Φωτογραφική Εταιρεία Κύπρου – Τμήμα Πάφου.
Η έκθεση που εγκαινιάστηκε χτες διεξάγεται στα πλαίσια των Ιεροκηπείων 2023 και είναι αφιερωμένη στη μνήμη του αείμνηστου δημάρχου Γεροσκήπου Μιχάλη Παυλίδη.
Ο Δημαρχεύων Γεροσκήπου Κυριάκος Χατζηβασίλης σε χαιρετισμό του ανέφερε πως η έκθεση είναι αφιερωμένη στη μνήμη του αείμνηστου Δημάρχου Γεροσκήπου Μιχάλη Παυλίδη, του ανθρώπου, όπως είπε, που οραματίστηκε τη δημιουργία αυτής της πινακοθήκης και προώθησε τη διοργάνωση σχετικών εκθέσεων όντας και ο ίδιος λάτρης της φωτογραφίας.
Σύμφωνα με τον κ.Χατζηβασίλη, οι φωτογραφίες της έκθεσης είναι καρπός της αγάπης 18 συμπολιτών μας για τη φωτογραφία. Εμείς συνέχισε ο Δημαρχεύων Γεροσκήπου, οι φίλοι της φωτογραφίας ευελπιστούμε στη συνέχιση της συνεργασίας με τη Φωτογραφική Εταιρεία Κύπρου και ιδιαίτερα με το Τμήμα Πάφου κατέληξε. Τα έξοδα της έκθεσης ανέλαβε ο Δήμος Γεροσκήπου, ενώ υλικοτεχνική υποστήριξη παρέχει η Φ.Ε.Κ. – Τμήμα Πάφου.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/09/801745DD-FEC5-46AD-A679-5DFCC2BF0858-768x1024.jpeg)
Εξάλλου σε δηλώσεις του στο ΚΥΠΕ ο Θάνος Σαββίδης πρόεδρος της Φωτογραφικής Εταιρείας Κύπρου Τμήμα Πάφου ανέφερε πως οι φωτογραφίες έχουν παρθεί εντός των ορίων του νεοσύστατου Δήμου Ανατολικής Πάφου, ο οποίος αποτελείται από τον Δήμο Γεροσκήπου και τις κοινότητες Αγίας Μαρινούδας, Αχέλειας, Κονιών και Τίμης.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/09/4E5AAE23-C5CF-4248-BC4A-B6F04C686DC8-1024x460.jpeg)
Η θεματολογία συνέχισε ο κ. Σαββίδης ήταν ανοιχτή και περιλάμβανε εικόνες που απεικονίζουν το χώρο, το τοπίο, τη φύση, τον άνθρωπο, τη ζωή και τις δραστηριότητες των κατοίκων, κατέληξε.
Σημειώνεται πως η έκθεση θα είναι ανοικτή ως τις 24 Σεπτεμβρίου.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/09/C0518AC1-99E3-4BD0-8FE3-5436DB357408-1024x460.jpeg)