Πριν λίγο καιρό, «ευτυχήσαμε» να παρακολουθήσουμε, από το θέατρο κάποιου Υπουργείου, την κωμωδία των αλληλοκατηγοριών μεταξύ δύο «κορυφαίων πρωταγωνιστών» που κατάφεραν κατά γενική ομολογία να φτάσουν στο απροχώρητο.
Λίγο μετά, και εν μέσω καλοκαιρινών διακοπών, ο Αττίλας προσπάθησε να οικειοποιηθεί κομμάτι της νεκρής ζώνης βόρεια της Πύλας. Ας σημειωθεί ότι βάσει του διεθνούς δικαίου, η νεκρή ζώνη είναι έδαφος που ελέγχεται από την Κυπριακή Δημοκρατία και είναι αυτή, που σε συνεννόηση με τον ΟΗΕ αποφασίζει για ό,τι αλλάξει σε αυτό το κομμάτι εδάφους. Δεν παρήλθε πολύς καιρός, και το μεταναστευτικό συντάραξε συθέμελα όλες τις δομές του κυπριακού κράτους. Και τα τρία πιο πάνω γεγονότα απέδειξαν περίτρανα την ανεπάρκεια του συστήματος. Πρώτιστα την ανικανότητα των χρυσοπληρωμένων στελεχών που το αποτελούν να διαχειριστούν κρίσεις.
Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας κληρονόμησε ένα προβληματικό κράτος και πρέπει να είναι φοβερά ενοχλημένος που η άμεση και οργανωμένη αντίδραση των θεσμών είναι έννοιες ανύπαρκτες. Ως εκ τούτου, πρέπει δυστυχώς να επιλαμβάνεται ο ίδιος προσωπικά ακόμη και δευτερευόντων θεμάτων. Πιο πολύ ενοχλημένος όμως, αισθάνεται ο λαός, που δεν τον φτάνει η φτώχεια του, πρέπει επιπλέον να υποφέρει από την ανεπάρκεια κάποιων δημοσίων υπαλλήλων που τους πληρώνει αδρά κάθε μήνα, από το υστέρημα του!
Η πολιτική δεν είναι παρά ένα σκληρό σπορ, ομολογουμένως δύσκολο να το διαχειριστεί ο καθένας. Χρειάζονται μέτρα πρόεδρε. Άμεσα. Πριν να απλωθεί η γάγγραινα της καλοταϊσμένης τάξης των ανώτερων δημόσιων υπαλλήλων, σε όλο το οικοδόμημα. Μέτρα που θα ξαφνιάσουν με την αυστηρότητα τους. Έτσι μόνο θα πάει το σωστό μήνυμα σε όσους αναμένουν στη γωνία να κρίνουν αρνητικά την πρώτη περίοδο σοβαρής δοκιμασίας του νέου προέδρου. Ότι γίνονται τα πρώτα βήματα για ανατροπή της τραγικής εικόνας που παρουσιάζει ο τόπος, απότοκο του διαχρονικού διαχωρισμού του λαού στους προνομιούχους και τη «μάζα», που τη θυμόμαστε μόνο όποτε έχει εκλογές. Ότι ακόμη ο εκάστοτε επικεφαλής του κράτους δεν είναι εξαρτώμενος από το σύστημα, που σε 63 χρόνια ανεξαρτησίας διαμόρφωσαν στα μέτρα τους οι προνομιούχοι της Λευκωσίας. Γιατί, αν υπερισχύσουν αυτές οι νοοτροπίες, να περιμένουμε τα ίδια και σε κάθε άλλο δημόσιο οργανισμό, που απλώνεται σε όλο το κράτος, είτε πρόκειται για ημικρατικό οργανισμό είτε για οργανισμό τοπικής αυτοδιοίκησης.
Η σήψη αυτού του κράτους δεν εξαπλώθηκε από τα χαμηλά προς τα ψηλά δώματα της εξουσίας, αλλά αντίστροφα. Να εξαντλήσεις την αυστηρότητα σου κύριε πρόεδρε. Εξάλλου η πολιτική δεν είναι ένα συνεχές δράμα, αλλά εφαλτήριο για επίλυση προβλημάτων. Γιατί γνωρίζεις και πρέπει να το αποδεικνύεις καθημερινά πως η μεγαλύτερη πρόκληση της εξουσίας είναι να μην σε αλλοτριώσει.
Α.Τρακκίδης, Διορισμένος Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Γεροσκήπου, Κίνηση Σωτηρία της Πάφου.