Με την κατάθεση της Δρ. Κατερίνας Στυλιανίδου Ψυχιάτρου στο ΓΝ Πάφου συνεχίστηκε σήμερα η δικαστική διαδικασία ενώπιον του Μόνιμου Κακουργιοδικείου που συνεδριάζει στην Πάφο της υπόθεσης του θανάτου γυναίκας στην Τρεμιθούσα με κατηγορούμενο τον 74χρονο σύζυγο της.
Όπως ανέφερε στο Δικαστήριο η ιατρός, ο 74χρονος αρνήθηκε ότι είχε κάποιο ιατρικό ιστορικό και κατάχρηση αλκοόλ στο παρελθόν, σημειώνοντας πως η επιδείνωση της κατάστασης της υγείας της συζύγου του ήταν ραγδαία το τελευταίο διάστημα της ζωής της και συγκεκριμένα τις τελευταίες 6- 7 εβδομάδες πριν την σκοτώσει.
Ο κατηγορούμενος, είπε η Δρ. Στυλιανίδου, της ανέφερε ότι είδε την σύζυγο του το Σάββατο να πονάει και την έπνιξε κλείνοντας της τη μύτη και το στόμα. Είχε προηγηθεί ωστόσο πρόσθεσε κάποια συζήτηση μεταξύ τους για να την σκοτώσει.
Μετά το έγκλημα αποφάσισε να αυτοκτονήσει και ο ίδιος . Έτσι είπε η ιατρός, σύμφωνα με όσα της ανέφερε ο κατηγορούμενος, μετέβη στο περίπτερο, και αφού προμηθεύτηκε μπράντι και τσιγάρα, πήρε τα χάπια μαζί με το μπράντι για να αυτοκτονήσει ενώ τηλεφώνησε και στον αδερφό του στην Αγγλία για να τον ενημερώσει.
Σύμφωνα με την ιατρό, ο 74χρονος της είπε ακόμη πως μετάνιωσε που δεν κατάφερε να πεθάνει, σημειώνοντας ωστόσο πως δεν έχει κάποιο ενεργό πλάνο.
Σύμφωνα με την ιατρό ο ασθενής νοσηλεύτηκε στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας μετά από υπερδοσολογία παρουσία της Αστυνομίας. Είχε δε, επίγνωση του τι είχε συμβεί. Ο 74χρονος της είχε πεί ακόμη ότι άρχισε κατόπιν να αμφιταλαντεύεται για τις πράξεις του, εάν δηλαδή, ήταν σωστές. Την είχε δει και όραμα, ενώ ο 74χρονος σημείωσε πως σκέφτεται συνέχεια την σύζυγο του.
Εξάλλου η ιατρός τόνισε πως σύμφωνα με την ιατρική γνωμάτευση ο 74χρονος κρίνεται δυνητικά επικίνδυνος τόσο για τον εαυτό του όσο και για τους άλλους. Επίσης διακατέχεται από υποθυμικό συναίσθημα. Ωστόσο, κατά την ιατρική γνωμάτευση, στη παρούσα φάση μπορεί να παρακολουθήσει οποιαδήποτε δικαστική διαδικασία και αντιλαμβάνεται τις ερωτήσεις που του υποβάλλονται.
Στην Δρ. Κατερίνα Στυλιανίδου υποβλήθηκαν κάποιες επεξηγηματικές ερωτήσεις από τον Εκπρόσωπο της Κατηγορούσας Αρχής Δικηγόρο της Δημοκρατίας Ανδρέα Χατζηκύρου, ενώ η συνήγορος υπεράσπισης του 74χρονου Ρίτσα Πεκρή αμφισβήτησε ότι η Δρ. Στυλιανίδου είπε την αλήθεια στο Δικαστήριο με την τελευταία να λέει ότι μετέφερε στο Δικαστήριο ότι της ανέφερε πρόθυμα και με την θέληση του ο κ.David Thoms Arthur Hunter.
Κατά την σημερινή διαδικασία επίσης δηλώθηκαν παραδεκτά γεγονότα ενώπιον του Δικαστηρίου. Επόμενη δικάσιμος ορίστηκε η ερχόμενη Δευτέρα 24/4/23 όπου αναμένεται να καταθέσει ο επόμενος μάρτυρας για την Δημοκρατία, επίσης ειδικός ψυχίατρος. Επίσης δόθηκαν εκτός από την 24η Μαϊου δικάσιμοι και για 8,9, 15 Μάϊου του 2023.