Στη σύλληψη 43χρονου κατοίκου Πάφου, προχώρησε το Σάββατο η Αστυνομία, για διευκόλυνση των ανακρίσεων σχετικά με υπόθεση κλοπής από υπάλληλο σε βάρος ημικρατικού οργανισμού.
Σύμφωνα με ανακοίνωση του Γραφείου του Κλάδου Επικοινωνίας του Αρχηγείου Αστυνομίας, ο 43χρονος συνελήφθη το Σάββατο, δυνάμει δικαστικού εντάλματος που εκδόθηκε εναντίον του μετά από σχετική καταγγελία που έγινε στην Αστυνομία, από ημικρατικό οργανισμό.
Σύμφωνα με την καταγγελία ο 43χρονος, ο οποίος είναι υπάλληλος του συγκεκριμένου οργανισμού, φέρεται κατά την περίοδο μεταξύ Ιουνίου 2022 και Μαρτίου 2023, να οικειοποιήθηκε χρηματικό ποσό, που προερχόταν από αιτήσεις πελατών του οργανισμού.
Τα αδικήματα που αντιμετωπίζει ο 43χρονος είναι αυτά της κλοπής από υπάλληλο, πλαστογραφίας, κυκλοφορίας πλαστού εγγράφου, απόσπασης χρημάτων με ψευδείς παραστάσεις και νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες. Το ΤΑΕ Πάφου διερευνά την υπόθεση.