Ύστερα από τη δύσκολη περίοδο της πανδημίας, το “Παφίτικο Καρναβάλι” επέστρεψε δυναμικά για να τονώσει και να εμπλουτίσει την ψυχαγωγία και το τουριστικό προϊόν της Πάφου, ανανεωμένο αλλά και πιστό στην παράδοση.
Οι εκδηλώσεις κορυφώθηκαν σήμερα Σάββατο με την μεγάλη αποκριάτικη παρέλαση στην Λεωφόρο Γρίβα Διγενή στην Πάφο και με την συμμετοχή πέρα των 45 αρμάτων και ομάδων. Πριν από την έναρξη της παρέλασης οι Κανταδόροι του Μουσικού Ομίλου Πάφου, υπό τη διεύθυνση του μαέστρου Σωτήρη Καραγιώργη, εμπλούτισαν την αποκριάτικη ατμόσφαιρα με όμορφες μελωδίες και τραγούδια.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ-1024x576.jpg)
Την παρέλαση παρουσίασαν ο ηθοποιός Πέτρος Πέτρου και η δημοσιογράφος B. J. Browne
Ο ηθοποιός Πέτρος Πέτρου σε δηλώσεις του στους δημοσιογράφους ανέφερε πως όλοι συμμετείχαν στην μεγάλη αποκριάτικη παρέλαση για το Παφίτικο καρναβάλι 2023 και μετά από δύο χρόνια αποχής λόγω της πανδημίας. Θα χαρούμε, θα διασκεδάσουμε θα χορέψουμε, είπε χαρακτηριστικά, στέλνοντας μηνύματα αισιοδοξίας.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ1-1024x576.jpg)
Εξάλλου η δημοσιογράφος B. J. Browne είπε πως σήμερα αποτελεί μέρας χαράς και διασκέδασης . Είμαστε ανέφερε, “πολύ χαρούμενοι που παρουσιάζουμε το Παφίτικο καρναβάλι και συμμετέχουμε σ’ αυτή την αποκριάτικη εκδήλωση με την πολυάριθμη συμμετοχή αρμάτων”.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ4-1024x768.jpg)
Ο Δήμαρχος Πάφου Φαίδωνας Φαίδωνος ανέφερε στους δημοσιογράφους ότι η αποκριάτικη παρέλαση έγινε πριν από 3 περίπου χρόνια λόγω της πανδημίας . Μετά την ανακαίνιση του κέντρου της πόλης όχι μόνο της Γρίβα Διγενή αλλά και μέχρι και το άγαλμα Μακαρίου πρώτη φορά , τόνισε, η καρναβαλίστηκη Παφίτικη παρέλαση γίνεται στο κέντρο της πόλης.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ6-1024x768.jpg)
Πρόσθεσε πως η παρέλαση φέτος φιλοξένησε τον διπλάσιο κόσμο και ξεπέρασε τις 15.000 που παρευρέθηκαν για να την παακολουθήσουν, αλλά και τους διπλάσιους καρναβαλιστές.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ5-1024x768.jpg)
Ο κόσμος συνέχισε, λόγω και των καιρικών συνθηκών είναι έξω από τη 13:00 το μεσημέρι , προσθέτοντας πως υπάρχει μια γιορτινή ατμόσφαιρα από μικρούς , μεγάλους, παππούδες , γιαγιάδες, γονείς και μικρά παιδιά. Ευχήθηκε επίσης όπως αυτό το τριήμερο γιορταστεί με αγάπη, υγεία και ασφάλεια.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ7-1024x768.jpg)
Την έναρξη της παρέλασης έκανε η είσοδος του Βασιλιά Καρνάβαλου με θέμα «Ο Βασιλιάς Ήλιος και η Πριγκίπισσα Σελήνη» στην Πάφο. Ο Βασιλιάς Καρνάβαλος διήλθε στη Λεωφόρο Γ. Γρίβα – Διγενή και με τη συνοδεία της Σχολής Χορού «Danceroom Jake Athanasiades», της Φιλαρμονικής του Δήμου Πάφου και των Μαζορετών της Ακαδημίας Χορού Κωνσταντίνας Χατζηευτυχίου.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ8-1024x768.jpg)
Οι σαρανταπέντε περίπου ομάδες και τα άρματα ήταν εμπνευσμένα από τις μέδουσες,από τους ήρωες των κινούμενων σχεδίων, από τα σκυλιά της δαλματίας, από τους ινδιάνους , τις βασίλισσες της νύχτας, τις νεράϊδες τα ζάρια και άλλα.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ10-1024x1024.jpg)
Ξεχωριστή νότα έδωσε το άρμα υπό τον τίτλο “ Phythmic Life Heroes” του Γυμναστικού Συλλόγου Ακάμα, ενισχύοντας έτσι το μήνυμα του Καραϊσκάκειου Ιδρύματος « Life Heroes» ή αλλιώς « Ήρωες ζωής » που πολύ όμορφα και πρωτοποριακά προωθεί φέτος σε ολόκληρη την Κύπρο.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ2-1024x576.jpg)
Σε δηλώσεις της η Δέσπω Ιακώβου εκ μέρους του Γυμναστικού Συλλόγου Ακάμα ανέφερε πως ο Γυμναστικός Σύλλογος Ακάμα στα πλαίσια της προώθησης της αρχής του εθελοντισμού και της προσφοράς, αποφάσισε όπως φέτος στην Καρναβαλίστική παρέλαση στηνΠάφο, στηρίξει το Καραϊσκάκειο Ίδρυμα με τα καθαρά έσοδα από την συμμετοχή και αγορά στολών της ομάδας να δοθούν σε ένα κόσμο γεμάτα χαμόγελα.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ11-1024x768.jpg)
Η παρέλαση μεταδόθηκε ζωντανά από την Πλατεία Κέννεντυ ενώ μετά το πέρας της ακολούθησε γλέντι με όλους τους συμμετέχοντες στον ίδιο χώρο.
Σημειώνεται πως οι αποκριάτικες εκδηλώσεις στη Πόλη Χρυσοχούς θα κορυφωθούν την Κυριακή, 26 Φεβρουαρίου με την πραγματοποίηση της Καρναβαλίστικης Παρέλασης.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ12-1024x1024.jpg)
Στον Δ. Πέγειας η καρναβαλίστική παρέλαση έγινε την περασμένη Κυριακή στις 19.2.23.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/02/καρ3-1024x576.jpg)