Η Πάφος FC νίκησε με 2-0 της ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου» με γκολ τον Ζάιρο (44′) και Τάνκοβιτς (89′ πεν).
Και ενώ όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα λήξει στη λευκή ισοπαλία, στο 44’ ο Ζάιρο με τακουνάκι έπειτα από πάσα του Χέσταντ έγραψε το 1-0.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/01/325292949_845789636728906_2559955718641202985_n.jpg)
Στην επανάληψη, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έψαξε πιο ζεστά το δεύτερο γκολ, έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Τάνκοβιτς και εν τέλει ο Σουηδός κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 2-0 από το σημείο του πέναλτι στο 89! ΗΠάφος FC ανεβαίνει στην 1η θέση με 41 βαθμούς, όσους και η ΑΕΚ, αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία. Η ΕΝΠ παρέμεινε στους 14.
![](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2023/01/325261589_1370459900392373_8137886537625195774_n.jpg)
ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς, Κόρσια (56′ Κοτσώνης), Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Γεβρέμοβιτς, Λαμί (76′ Γαβριήλ), Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς (76′ Ρουσιάς), Ντρέκσα, Πολυκάρπου.
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Χριστοφή, Λόπες, Μαυρουδής, Μότης, Σολωμού, Γεωργίου, Πρωτοπαπάς.